26.03.2013

Bir anne olarak deprem gerçeğini görmezden gelme seçeneğim var mı?Posta kutuma düşen bu yazıyı paylaşmasam olmazdı! 


Bugün bir haber sitesinde, son bir aydır Türkiye’de büyüklüğü 4’ün üzerinde 15 deprem meydana geldiğini okudum ve siz bu yazıyı okurken muhtemelen bu sayı arttı. Bir birey olarak görmezden gelmeye devam mı ederdim bilinmez ancak bir anne olarak görmezden gelmemin imkansız olduğu konusunda beni anlayacağınızı biliyorum.

Ve elbette zihnimde şöyle sorular dönmeye başladı: Bir anne olarak depreme karşı nasıl hazırlık yapabilirim? Anne olarak hem çocuğumun hem de çocuğum için kendimin ve eşimin hayatta kalmasını sağlamam gerek, o halde ailemi ve kendimi nasıl koruyabilirim? Ya deprem olduğunda çocuğum yanımda olmazsa? Kendini korumayı ona nasıl öğretebilirim? Depremle ilgili sorular sorduğunda ona ne yanıt verebilirim? Acaba okulunda depremle ilgili eğitim veriliyor mu?

Bu soruların yanıtlarını bilmiyor oluşumuz problemin ta kendisi!

Eminim şu anda sizlerin de aklına pek çok soru geliyordur. Soru sordurabildiysem ne mutlu bana! Problemi çözmenin tek yolu, hem kendimizi hem de çocuğumuzu deprem hakkında bilgilendirmek ve bu soruların yanıtlarını biliyor hale gelmek.

Bunun için bilgilendirici içerikler yayımlayan ve ücretsiz eğitim alabileceğiniz pek çok sivil toplum kuruluşu var. Bilgi her zamanki gibi klavyenizin ucunda. Siz en uygun ve en yakın kaynağı bulup bilgi ve eğitim için başvurabilirsiniz.

Çocuğunuz okuma yazma biliyorsa, AHDER Çocuk sayfası onun için keyifli bir kaynak olacaktır

Yalnız çocukları deprem hakkında bilgilendirmek noktasında, kendi keşfettiğim sade, güzel ve anlaşılır bir kaynakla sizleri tanıştırmak isterim: AHDER’in (Afete Hazırlık ve Deprem Eğitimi Derneği)  AHDER Çocuk adlı sayfası.

Bu sayfayı çocuğunuza göstermeden önce, kendiniz de okursanız bilgi eksikliğinizi büyük oranda gidermiş olacaksınız.

 Hep birlikte bilgilenelim!

1 Yorum:

tijen miriam dedi ki...

cok hassas bi konu,tesekkurler,sizler araiciligi ile bir cok insan deprem konusunu daha iyi dusunmeye baslayabilir,ben dunyanin en aktif fay hatlarindan birinin ustunde yani guney amerika fay hattindaki sili`de oturuyorm ve neredeyse depremle yasiyoruz,haftanin en az iki gunu burda sizlerin deyiminle deprem ,bizlerin deyiminle sarsinti olur ki en kucugu 5 falan dir. 3 -4 hafta 5 ustu sarsinti olmazsa gelen deprem en az 6,5 olur yada 7.2010 da 8.8 lik ve tam 4 dakika suren bir depremi yasamis kisi olarak biliyorum ki deprem insan oldurmuyor, sadece binalar insanlari olduren ve bilgisizlik tabii ki...sevgilerimle